SAHİBİNDEN.COM İNTERNET PLATFORMU İLE YÜRÜTÜLEN SÜREÇ HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

23 Mart 2022
5057
Sahibinden.com İnternet Platformu İle Yürütülen Süreç Hakkında Önemli Bilgilendirme

İstanbul Ticaret Odası 53.komite ve İMAS olarak sahibinden.com isimli internet platformu yöneticileriyle 08.03.2022 tarihinde İstanbul Ticaret Odası'nda(İTO) ve 17.03.2022 Tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) bir dizi önemli görüşmeler gerçekleştirdik.

Değerli Meslektaşlarımız,

İstanbul Ticaret Odası 53.komite ve İMAS olarak sahibinden.com isimli internet platformu yöneticileriyle 01.03.2022 tarihinde İTO’da yapılan fahiş zam ve istenilen on binde üç (10000/3) komisyon talebinin geri çekilmesi hakkında bir toplantı gerçekleştirmiş olup, görüşme sonucunda sahibinden.com yetkilileri, taleplerinin makul olduğunu söyleyerek bu fiyatlama politikasından vazgeçmeyeceklerini belirttiler.

08.03.2022 tarihinde İstanbul Ticaret Odası’nda ( İTO ) yapılan ikinci görüşme ve akabinde 17.03.2022 tarihinden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde ( TOBB ) yapılan üçüncü görüşmede, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar ve piyasa koşulları göz önünde bulundurulduğunda, fahiş zam ve fazladan on binde üç komisyon talebinin haksız olduğunu sebepleri ile bir kez daha kararlılıkla dile getirdik.

Tüm bu süreçler ve yapılan karşılıklı istişareler neticesinde sahibinden.com yetkilileri almış oldukları fiyatlama politikası kararı olan, ‘’her bir ilan için alınacak komisyon bedelinin ilanın devam ettiği her ay için düzenli tahsil edilmesi’’ maddesini, yoğun görüşmelerimiz neticesinde ‘’her bir ilan için sadece bir defaya mahsus olmak üzere tahsil edileceği’’ şeklinde değiştirdiklerini belirttiler.

Sahibinden.com sitesinin attığı bu adımı olumlu bulmamıza rağmen, sektörümüz ve meslektaşlarımızın beklediği asıl adımın komisyon kararının tamamen geri çekilmesi yönünde olduğunu bir kez daha kendilerine iletmiş bulunmaktayız.

Yapılan görüşmeler sektörümüz adına ciddiyetle takip edilmekte olup, yeni gelişmeler ve atılacak adımlardan siz değerli meslektaşlarımızı haberdar etmeyi sürdüreceğiz.

 Ayrıca; daha önce meslektaşlarımıza tavsiye ettiğimiz Rekabet Kurumu, CİMER ve ALO 175’e itiraz hakkımız karşılık bulmuş olup, gönderdiğiniz itiraz dilekçeleriniz işleme alınmış bulunmaktadır.

Başvurusunu henüz tamamlamamış olan meslektaşlarımızın, aşağıdaki linkten adımları takip ederek ALO 175, TİCARET BAKANLIĞI, REKABET KURUMU VE CİMER sistemleri üzerinden başvurularını tamamlamaları bir kez daha önemle tavsiye olunur.

http://imas.org.tr/tr/icerik_sayfa/cimer-ve-rekabet-kurumuna-basvuru-tavsiyesi

Saygılarımla,

İMAS Yön. Krl. Bşk.

Hayrettin ERTEMEL


Sosyal medya hesaplarımız;

https://twitter.com/imasdernegi

https://www.instagram.com/imasdernegi/?hl=tr

https://www.facebook.com/imasdernegi

https://www.facebook.com/IstanbulMotorluAracSaticilariDernegi

 

 

                     

  • İSTANBUL MOTORLU ARAÇ SATICILARI DERNEĞİ
  • Adres:
  • İstoç Oto Tic. Merk. 3.Cadde E Plaza No: 7/13 Bağcılar / İSTANBUL
  • Tel: (+90) 850 340 25 55
  • E-posta: info@imas.org.tr

Yukarı çık.

ODAMIZ

Close