Otomotiv Sektörüne Yönelik İlave Tedbirlere İlişkin Basın Açıklaması

06 Temmuz 2023
230

Değerli Meslektaşlarımız,

Ticaret Bakanlığımız 6ay 6.000km yönetmeliğini 01.07.2023 tarihinden 01.01.20124 tarihine kadar uzatırken bireysel ve tüzel kişilerin satışlarının da yönetmeliğe dahil edildiğini açıklamıştı.

Geçtiğimiz süreçte yönetmeliğin kapsamı genişletilerek, bir takvim yılı içerisinde 3 adetten fazla araç satış yapan şahısların cezalandırılacağı ve ayrıca ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay’ı ve 6 bin km’yi doldurmamış araçların noterde satış yapılabilmesi için bakanlık iznine tabi olduğu bildirilmiştir.

Son olarak yine 6ay 6.000km yönetmeliği kapsamında ikinci el otomobillerin distribütörlerin belirlediği tavsiye edilen sıfır km satış fiyatından daha yüksek rakamlara satılması ve ilan sitelerinde yayınlanması yasaklanmıştır.

Kararın hemen ardından bazı ilan sahiplerinin ilandaki fiyatlardan 3 adet sıfır silmek suretiyle yönetmeliği ihlal etme girişiminde bulundukları ve alternatif yöntemlere yöneldikleri yönünde gerek basında gerekse sosyal medyada gündem oluşturulmaktadır.

Fiyat istikrarının sağlanması ve kayıt dışı ticaretin asgariye indirilmesi maksadıyla geçici süre uygulamaya konan yönetmelik, piyasamızın tekrar normalleşme sürecinde oldukça önem arz etmektedir.

Bu vesile ile sıfır fiyatından daha yukarıda veya olağan dışı rakamlarla verilen tüm ilanların ilan siteleri tarafından bakanlıkla paylaşıldığını hatırlatır, hem piyasamızın seyri hem de cezai müeyyidelerle karşılaşmamak adına tüm meslektaşlarımızın ilan sitelerinde paylaştığı araçlarında kural, kanun ve yönetmeliklere riayet etmelerini önemle tavsiye ederiz.

Saygılarımla
Hayrettin ERTEMEL
İMAS Yön. Krl. Bşk.

 

  • İSTANBUL MOTORLU ARAÇ SATICILARI DERNEĞİ
  • Adres:
  • Göztepe Mah. İstoç oto ve Ticaret Merkezi 3. Cad. No: 7/13 E Plaza Kat: 1 Bağcılar / İSTANBUL
  • Tel: (+90) 850 340 25 55
  • GSM: (+90) 532 689 46 27
  • E-posta: info@imas.org.tr

Yukarı çık.

ODAMIZ

Close