Oto pazarında kalite belge ile artacak

03 Eylül 2018
809
Oto Pazarında Kalite Belge İle Artacak

İkinci el araç ticareti yapan tacir ve esnaf, faaliyetlerini yetki belgesi ile sürdürecek. Pazarda hizmet kalitesini de artıracak yeni dönem için mesleki yeterlilik belgesine başvuranlar belgelerini almaya başladı.

İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti, yeni yönetmelik gereği artık yetki belgesi ile yapılacak. Sektör mensupları da yeni döneme geçiş için belge başvurularına başladı. Yapılan sınavın ardından İstanbul’da ilk belgeler, Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu’na (MASFED) bağlı İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği’nin (İMAS) düzenlediği “Mesleki Yeterlilik Belgesi” tanıtım töreninde sahiplerine teslim edildi.

Toplantıda konuşan İTO Meclis Başkan Yardımcısı Salih Sami Atılgan ise, Motorlu Araçlar Tamir, Bakım ve İmalatı Meslek Komitesi Üyesi olarak sektörün içinde olduğunu belirtti. Atılgan, İTO’da sektörel çalışmalar yaparak, bu alanda da ticaret hacminin ve işin kalitesinin artması için çalıştıklarını kaydetti. İkinci el ticaretinin kapasite ve ciro yüksekliği bakımından hak ettiği ilgiyi henüz görmediğini belirten Atılgan, yeni dönemin mesleki anlamda etkinliği ve verimliliği artıracağını söyledi.

SINAV BAŞVURUSU

MASFED Başkanı Aydın Erkoç ise konuşmasında, “Yılda 7 milyon araç el değiştiriyor. Bunun yaklaşık 3.5-4 milyonunu, ayaküstü araç alıp satanlar gerçekleştiriyor. Hem devletin vergi kaybı hem de müşterinin güvenliği açısından buna bir standart getirilmesi gerekiyordu” dedi.

Erkoç, “Mesleki Yeterlilik Belgesi için bütün illerden başvuranları sınavlara alıyoruz. Sınavı geçen arkadaşlarımız da belgelerini teslim alıyor” diye konuştu.

HAFTA SONU NOTER

Sektörde işlerin hafta sonları yoğun olduğunu anlatan Erkoç, “Cumartesi pazar araç bakanlar resmi işlemlerini yapamıyor; çünkü noterler çalışmıyor. Noterlerin hafta sonu da çalışması lazım. En azından ticaret merkezlerinde nöbetçi noter olmalı. Bu yönde temaslarımızı sürdürüyoruz” dedi.

PAZAR BÜYÜYOR

İMAS Başkanı ve İTO Motorlu Taşıt Satış ve Servisi Meslek Komitesi Meclis Üyesi Hayrettin Ertemel, ikinci el otomotiv pazarının her yıl büyüdüğünü söyledi.

Sektörde kaliteyi ve ticareti geliştirecek her türlü adımın arkasında olduklarını kaydeden Ertemel, başlıca sorunları ise şöyle sıraladı: “Kayıt dışı satış, KDV, sorunlu ithal araçlar, satış anında sigorta zorunluluğu, hafta sonu noterlerin çalışmaması, araç soruşturma ekranlarının sektör mensuplarına açık olmaması, eksper hizmetleri kaynaklı problemler, her aracın yeterince kontrol edilmeden trafiğe çıkarılması ve araç kiralama bazlı mağduriyetler.”

BAŞVURUDA GECİKMEYİN

Ertemel, galericilere ve diğer sektör mensuplarına seslenerek, “Yeni yönetmeliğin getirdiği değişikliklerle sektörün itibarı artacak, kayıt dışılığın önüne geçilecek. Müşteri memnuniyeti de artacak. Sektör mensupları bir an önce Mesleki Yeterlilik Belgesi için başvursunlar. Ayrıca başvuruları MASFED MYM üzerinden yapmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü GMY Adem Başar, İBB Başkan Danışmanı Nurettin Ertemel ve MÜSİAD Otomotiv ve Ulaşım Araçları Sektör Kurulu Başkanı Osman Özdemir’in de konuştuğu toplantıda, sınavdan geçen sektör mensuplarına belgeleri teslim edildi.

MASFED’DEN TL İLE SATIŞ KARARI

MASFED Başkanı Aydın Erkoç, motorlu araç satışı yapanlar olarak döviz kurundan kaynaklanan sıkıntılarda devletin yanında olduklarını duyurdu. MASFED olarak bir karar aldıklarını belirten Erkoç, “Buna göre otomobil ticaret merkezlerinde TL ile satış yapacağız” dedi.

  • İSTANBUL MOTORLU ARAÇ SATICILARI DERNEĞİ
  • Adres:
  • İstoç Oto Tic. Merk. 3.Cadde E Plaza No: 7/13 Bağcılar / İSTANBUL
  • Tel: (+90) 850 340 25 55
  • E-posta: info@imas.org.tr

Yukarı çık.

ODAMIZ

Close