Yeni yasa ile sektörde uzmanlık ve kalite artacak. Mesleki Yeterlilik Belgesi için ilk sınavlar açılmaya başlandı

16 Mart 2015
1039
Yeni Yasa İle Sektörde Uzmanlık Ve Kalite Artacak. Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin İlk Sınavlar Açılmaya Başlandı

İkinci el araç alım satımına büyük yenilikler getiren yetki belgesi ile ilgili de düzenleme içeren yasa 13 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik, ikinci el araç alım satımı yapan işletmelere yetki belgesi, satılan araçlarda garanti ve ekspertiz şartı ve araç alım satımı yapılan galeriler için yeni standartlar getiriyor.

Sınav iki aşamalı ve otomobil alım satımı ile ilgili hem teorik hem de pratik bilgileri ölçüyor. Teorik olan yazılı sınav ve pratik olan ise değerlendirme sınavı. Teorik sınav yazılı şeklinde 50 dakika. Pratik sınav ise yarım saat sürecek. Araç nasıl satılır, nasıl pazarlanır, nasıl fiyatlandırılır, fiyatlandırma sonrası araçta nelere bakılır, hangi işlemler yapılır, ödeme şekilleri, banka ve noter işlemleri, sigorta, Tramer gibi araç satışı süreçlerinde karşılaştığımız konuları kapsıyor. Sınavda başarılı olanlar, Mesleki Yeterlilik Belgesi ile Gümrük Ticaret Bakanlığı’nın İl Müdürlükleri’ne başvurularını gerçekleştirerek yetki belgelerini alabiliyorlar. Bu belgeyi alabilmek için tabii ki yasada belirtilen adli sicil kaydı, işletme yeri ile ilgili şartlar gibi maddeleri de sağlamak gereği var.

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından Yetkilendirilmiş ve Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) Tarafından Akredite edilmiş Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Mesleki Yeterlilik Merkezi'miz (MASFED MYM) tarafından; 
MOTORLU KARA TAŞITLARI ALIM SATIM DANIŞMANI ve MOTORLU KARA TAŞITLARI ALIM SATIM SORUMLUSU Yeterlilik Sınavları, Yazılı ve Uygulamalı olarak MASFED MYM İstanbul Temsilcisi İMAS tarafından İSTOÇ OTO TİCARET MERKEZİ'NDEKİ SINAV MERKEZİMİZDE gerçekleştirilmektedir.

İstoç Oto Ticaret Merkezi Ahi Evran Camii Altı Sınav Salonu Bağcılar / İstanbul

TELEFON: 0850 340 2 555 - 0543 341 2 555

info@masfedmym.com

  • İSTANBUL MOTORLU ARAÇ SATICILARI DERNEĞİ
  • Adres:
  • İstoç Oto Tic. Merk. 3.Cadde E Plaza No: 7/13 Bağcılar / İSTANBUL
  • Tel: (+90) 850 340 25 55
  • E-posta: info@imas.org.tr

Yukarı çık.

ODAMIZ

Close