“KAYIT DIŞI” TİCARET İLE 2. EL OTOMOBİL ALIP SATAN KİŞİLER TESPİT EDİLEREK TEBLİGATLAR GÖNDERİLMEYE BAŞLANDI

24 Kasım 2022
448
“Kayıt Dışı” Ticaret İle 2. El Otomobil Alıp Satan Kişiler Tespit Edilerek Tebligatlar Gönderilmeye Başlandı

Bir takvim yılı içerisinde vekalet ile satış yapanlar da dahil olmak üzere 3’ten fazla araç satan kişilere tebligatlar gönderilmeye başlandı.

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) olarak, Federasyonumuz MASFED ve tüm il derneklerimiz ile beraber sektörümüzün en ciddi problemlerinden olan “KAYIT DIŞI TİCARET” sorununa dikkat çekmek ve önüne geçmek adına meclis üyesi olduğumuz İstanbul Ticaret Odası Çatısı altında 2019 Yılı Kasım ayında “Kayıt Dışı ile Mücadele” şurası düzenleyerek bu alanda çalışmalarımıza başlamıştık.

Yüksek katılım sağlayarak güçlü destek verdiğiniz şuramız sonrasında, alınan kararlar ve belirlenen yol haritası uygulamaya konarak kayıt dışı ticaret yapan kişilerin tespiti ve ceza-i müeyyide uygulanması için Ticaret Müdürlüklerimiz, Ticaret Bakanlığımız ve Maliye Bakanlığımız ile çalışmalar gerçekleştirmek suretiyle görüş bildirilmiş ve bu konuda ciddi aşamalar kaydedilmişti.

Yoğun çalışmalarımız neticesinde kayıt dışı ticaret yapan kişilerin tespit edilmesi hususunda bakanlıklarımız harekete geçmiş ve ilk etapta belirlenen 100 bin kişiye tebligatlar gönderilmeye başlanmıştır.

Bakanlıklarımızca alınan karara göre;

Bir takvim yılı içerisinde vekalet ile satış yapanlar da dahil olmak üzere 3’ten fazla araç satan kişiler, noter bilgi sisteminden alınan veriler sayesinde tespit edilerek tebligatlar gönderilmeye başlanmış bulunmaktadır.

İlk etapta 100 bin kişinin tespit edildiği çalışmada, izahatı yeterli bulunmayan kişiler vergi mükellefi kabul edilerek çeşitli ceza-i müeyyideler uygulanacaktır. Buna göre sadece vergi cezası bile elde edilen karın yüzde 40’ına kadar kesilebilecektir.

Bu sayede mesleğimizin önündeki en önemli sorunlarından biri olan kayıt dışı ticaret yapan kişiler asgariye indirilerek, fiyatların kontrolsüz yükselmesinin ve haksız rekabetin önüne ciddi oranda geçilecektir.

İMAS Derneği olarak, Federasyonumuz MASFED ve Tüm Türkiye İl Dernekleri ile birlikte, sürecin daha da derinleştirilmesi ve sorunun tamamen ortadan kalkması adına çalışmalarımızı aynı ciddiyetle sürdüreceğiz.

“Kayıt Dışı ile Mücadele” kapsamında, bugüne kadar yapmış olduğumuz yoğun çalışmaları yakından takip ederek bizlere güçlü bir şekilde destek veren siz kıymetli meslektaşlarımıza teşekkür ederiz.

 

Saygılarımla
Hayrettin ERTEMEL
İMAS Yön. Krl. Bşk.

  • İSTANBUL MOTORLU ARAÇ SATICILARI DERNEĞİ
  • Adres:
  • İstoç Oto Tic. Merk. 3.Cadde E Plaza No: 7/13 Bağcılar / İSTANBUL
  • Tel: (+90) 850 340 25 55
  • E-posta: info@imas.org.tr

Yukarı çık.

ODAMIZ

Close