İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Hayrettin Ertemel 'in Yeni Yönetmelik açıklaması.

02 Eylül 2020
5345
İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Hayrettin Ertemel 'in Yeni Yönetmelik Açıklaması.

İMAS Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Hayrettin Ertemel, son günlerde bazı kuruluş ve kişiler tarafından sosyal medya ve mesaj yoluyla yapılan çeşitli açıklamaların bilgi kirliliğine sebep olması ve meslektaşlarımızda kafa karışıklığı yaratması üzerine bilgilendirme yapma lüzumu duyduklarını söyledi.

Kıymetli Meslektaşlarımız;

Son günlerde bazı kuruluş ve kişiler tarafından sosyal medya ve mesaj yoluyla yapılan çeşitli açıklamaların bilgi kirliliğine sebep olması ve meslektaşlarımızda kafa karışıklığı yaratması bilgilendirme yapmamız lüzumunu doğurdu.

İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Yönetmeliği 13.02.2018 tarihinde yayınlanmış olup 15.08.2020 tarihinde yapılan düzenlemeyle birlikte son halini almıştır. Aynı zamanda yönetmelikle bağlantılı olarak 09.06.2020 tarihinde İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatı Yönetmeliği yayınlanmıştır.

İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Yönetmeliği’ne göre, 1 Eylül 2020 tarihinden itibaren meslektaşlarımızın Yetki Belgesi olmadan yaptığı satışlarda Ticaret Bakanlığı’nın ceza yazma yetkisi devreye girmiştir. Aynı zamanda şahıslara bir yıllık dönem içerisinde 3 adetten fazla yaptıkları satışlarda Ticaret Bakanlığı’nın ceza yazma yetkisi vardır.

Ticaret Bakanlığımızla ve İç Ticaret Genel Müdürlüğü’müzle yaptığımız görüşmelerde bakanlığımız net ve resmi bir tarih vermeksizin, geçiş sürecinde, iyi niyetleri çerçevesinde meslektaşlarımıza ceza uygulamasına başlamayacaklarını sözlü olarak dile getirmiştir. Ancak herhangi bir süre uzatımı yapılmamış olup Bakanlığımızın ceza yazma yetkisi bakidir. Ayrıca kayıt dışı satış yapan şahıslara herhangi bir müsamaha gösterilmeyecektir. Bu geçiş sürecinde bakanlığımızın meslektaşlarımızdan beklentisi meslektaşlarımızın mesleki yeterlilik belgelerini almaları ve yönetmeliğin gerektirdiği diğer tüm şartların yerine getirilmesidir.

15.08.2020 tarihinde yayınlanan yönetmelikte Geçici Maddeler Kısmı 1. Madde 5.fıkra a ve b bendlerinde de belirtildiği üzere lise mezuniyet şartı 31/8/2020 tarihinden itibaren aranacaktır. Bu konuyla ilgili Mesleki Yeterlilik Kurumu da konuyla ilgili kamuoyuna duyuru web sitesi üzerinden duyuru yapmıştır.

Ayrıca 1 Eylül 2020 tarihinde Çevre Şehircilik Bakan Yardımcımız ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Müdürümüzle yaptığımız görüşmede 81 il ve ilçelerimizde, iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatıyla ilgili problem yaşayan meslektaşlarımızın sorunlarını ve çözüm önerilerimizi dile getirdik. Sn Bakan Yardımcımızdan ve Genel Müdürümüzden bu geçiş süreci içerisinde meslektaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için iyi niyet çerçevesinde gerekli her türlü desteği vereceklerinin sözünü aldık.

Her iki yönetmelikle ilgili düzenleme ve düzeltme yapılması gerektiğini düşündüğümüz maddelerle ilgili olarak çalışmalarımız devam edecektir. Kafa karışıklılığı yaşamamak için en doğru ve güncel bilgileri derneğimizin web sitesi ve sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Saygılarımla 

Hayrettin Ertemel

İmas Yönetim Kurulu Başkanı

                                                                                                    

  • İSTANBUL MOTORLU ARAÇ SATICILARI DERNEĞİ
  • Adres:
  • İstoç Oto Tic. Merk. 3.Cadde E Plaza No: 7/13 Bağcılar / İSTANBUL
  • Tel: (+90) 850 340 25 55
  • E-posta: info@imas.org.tr

Yukarı çık.

ODAMIZ

Close