İKİNCİEL MOTORLU KARA TAŞITI TİCARETİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERE İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

31 Ağustos 2023
4371
İ̇ki̇nci̇el Motorlu Kara Taşıtı Ti̇careti̇nde Yapılan Deği̇şi̇kli̇klere İ̇li̇şki̇n Basın Açıklaması

Değerli Meslektaşlarımız;

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonumuz (MASFED) ve İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) olarak Ticaret Bakanlığımıza hem yazılı hem de sözlü şekilde aktardığımız ve çözümü noktasında çalışmalar yürüttüğümüz, internet ortamında denetimsiz ve kuralsız ilan paylaşımı hakkında Bakanlığımız önemli bir adım atarak bazı değişikliklere gitmiştir.

Buna göre;

1 Kasım 2023 tarihinden itibaren Kişinin kendisine, eşine veya birinci ve ikinci dereceden akrabalarına ait olmayan araçların ilan sitelerinde paylaşılmasına engel getirilmiştir. Bu şekilde İlan paylaşabilmek için araç sahibinin resmî yollarla ilanı verecek kişiyi yetkilendirmesi gerekmektedir. 

Ayrıca bizler açısından oldukça önemli olan bir diğer husus ise, 

“İkinci el otomobil satıcıları bu tür konsinye araçları ilan verirken aynı zamanda  ''Yetki Belgesi''yle de doğrulama yaparak, satışına yetkili oldukları araçları ilana koyabileceklerdir “

Yürüttüğümüz çalışmalar ve Bakanlığımızın aldığı bu yönde kararlar neticesinde, ilan verilirken araç sahiplerinin vereceği resmî yetkilendirme ile (vekalet, vb.) yapılan her işlem sistemde kayıt altında tutularak denetlenecek, böylelikle ''Kayıt Dışı'' ticaret maksatlı üçüncü kişilerin üzerine araç alan kişiler kolaylıkla tespit edilebilecektir. Bu vesile ile otomotivde kayıt dışı ticaretin bir kanalı daha engellemiştir. Öte yandan biz otomobil satıcıları açısından yetki belgesinin de sürece dahil edilmesi, yetki belgesinin önemini ve değerini arttıran bir karar olmuştur.

İçinde bulunduğumuz bu tekrar normalleşme sürecinde iş işleyişi, fiyatlar ve mesleğimizin standartları günden güne olması gerektiği noktaya gelmektedir.

 İMAS Derneği olarak, mesleğimizin ve siz değerli meslektaşlarımızın sektöre dair tüm sorunları hakkında çalışmalarımız kararlılıkla sürecektir.

Bu bağlamda, içinde bulunduğumuz sürecin sekteye uğramaması, önümüzdeki süreçte daha da sıklaşacak olan denetimlerde, sıfır fiyatından yüksek rakamların hem ilanlarda hem birebir irtibat noktasında talep edilmemesi, 6 ay 6 bin KM aşmamış araçların alınıp satılmaması ve cezai müeyyidelerle karşılaşmamak adına tüm meslektaşlarımızın ilan verirken kanun, kural ve yönetmeliklere riayet etmelerini bir kez daha önemle tavsiye eder destekleriniz için siz kıymetli meslektaşlarımıza teşekkür ederiz.

Saygılarımla,

Hayrettin ERTEMEL

İMAS Yön.Krl.Bşk.

 

  • İSTANBUL MOTORLU ARAÇ SATICILARI DERNEĞİ
  • Adres:
  • Göztepe Mah. İstoç oto ve Ticaret Merkezi 3. Cad. No: 7/13 E Plaza Kat: 1 Bağcılar / İSTANBUL
  • Tel: (+90) 850 340 25 55
  • GSM: (+90) 532 689 46 27
  • E-posta: info@imas.org.tr

Yukarı çık.

ODAMIZ

Close