İkinci el oto satıcılarına yetki belgesi uyarısı

20 Nisan 2018
2005
İkinci El Oto Satıcılarına Yetki Belgesi Uyarısı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti için gereken yetki belgesinin 13 Mayıs itibarıyla ticaret il müdürlüklerinden verileceğini açıkladı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 13 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik ile ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin usul ve esasların düzenlendiği anımsatıldı.

SÜRE TANINDI

Açıklamada, yönetmelik uyarınca faaliyette olan işletmelere söz konusu belge için 13 Ağustos 2019’a kadar süre tanındığı belirtildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Süre açısından paniğe kapılmayı gerektirir bir durum söz konusu değil. Yetki belgesi, 13 Mayıs 2018 itibarıyla İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden işletmelerin bulunduğu yerdeki ticaret il müdürlüklerinden verilmeye başlanacak. Yetki belgesi alınabilmesi için ön koşul olan mesleki yeterlilik belgesi ise yalnızca Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlarca verilebiliyor. Son dönemde, esnaf ve tacirlerimizin yetkisiz kişi ve kuruluşlarca arandığı ve kendilerine Mesleki Yeterlilik Belgesi veya bu belge yerine geçen sertifika ve eğitimin ücret karşılığında sağlanacağı yönünde telkinlerde bulunulduğuna dair duyumlar alınıyor. Muhtemel mağduriyetlerin önüne geçilmesi bakımından bu tür yanlış bilgi ve yönlendirmelere itibar edilmemeli.”

  • İSTANBUL MOTORLU ARAÇ SATICILARI DERNEĞİ
  • Adres:
  • İstoç Oto Tic. Merk. 3.Cadde E Plaza No: 7/13 Bağcılar / İSTANBUL
  • Tel: (+90) 850 340 25 55
  • E-posta: info@imas.org.tr

Yukarı çık.

ODAMIZ

Close