Cimer ve Rekabet Kurumu’na başvuru tavsiyesi.

15 Şubat 2022
2882

Değerli meslektaşımız, Malum internet ilan sitesinin yeni fiyat tarifesinde yapılan %50’nin üzerinde zammın yanı sıra, talep edilen haksız ek ücretlerin geri çekilmesi adına başvuru yapmak isteyen her bir meslektaşımızın, aşağıda belirtilen adımları takip ederek ve şikayet formunu indirerek Cimer ve Rekabet Kurumu’na başvurmalarını tavsiye ederiz.

Değerli Üyemiz, Saygıdeğer Meslektaşımız;

Sahibinden.com ilan sitesinin yeni fiyat tarifesi sebebiyle son günlerde tarafımıza gelen çok sayıda başvuru ve şikayet sonucu, yönetimimizce bu bilgilendirme yazısını paylaşma zorunluluğu oluşmuştur. Meslektaşlarımızın çoğunun piyasa şartlarından dolayı satışlarda zorluk çektiği, çeşitli işletme giderlerinin çok yüksek oranda arttığı, bunun üstüne de alanında neredeyse tekel haline gelmiş olan ilan sitesinin yeni fiyatlarının esnafımıza oluşturacağı külfet iyice sektörümüzün sırtına yük bindireceği saptanan önemli hususlardır. Bu sebepler doğrultusunda Sahibinden.com ile ilgili olarak yapılan hukuki ve fiili  istişareler sonucu olarak derneğimizce ; ALO 175, TİCARET BAKANLIĞI, REKABET KURUMU İLE CİMER sistemi üzerinden görüş ve şikayetlerimizi iletmiş bulunmaktayız.

Başvuru yapmak isteyen her bir meslektaşımızın ayrı ayrı şikayet yoluna başvurması da mevcut durumumuzun yetkili mercilerce daha iyi anlaşılacağı düşüncesindeyiz. Siz değerli meslektaşlarımızdan gelen talepler üzerine de şikayet/başvuru yolunu ve içeriğinin nasıl olacağını sizlerle aşağıda paylaşıyoruz.

Başvurularda Öncelikle Otomotiv sektöründe olduğunuz, Oto alım satım işi ile iştigal ettiğiniz, Firmanızın adı, kaç senedir sahibinden.com üyesi olduğunuzu yazarak konuya giriş yapmanız, ardından ise  Sahibinden.com a araç başına belli sayı belirtmek suretiyle (kaç lira ödeniyorsa o bedeli yazın) sabit üyelik ödediğinizi ifade etmeniz ve sonrasında ise aşağıdaki tavsiye metnini yazmanız gerekmektedir.

“ ….10/02/2022 tarihinden itibaren sahibinden.com(  Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz.ve Tic. A.Ş.) isimli platform tarafımıza YENİ TAAHHÜT DÖNEMİ BİLGİLENDİRİLMESİ başlığıyla vasıta kategorisinde 1 MİLYON üzeri araçlarda 1 Milyon üzerinde girilecek tutarın onbinde üçü oranında ek ücret alacağını ifade etmiştir.”

Bu bedeli kabul etmememiz halinde ise sahibinden.com adlı sitede bulunan dükkanlarımızın kapanacağını ifade ederek, bu afaki bedeli kabul etmemiz konusunda dayatma yapılmaktadır. Bahsi geçen firma , aynı zamanda meslektaşlarımıza üyelik yenilemede %50 ’nin üzerinde fiyat artışı uygulamaktadır.

Bu firma ile yapılan şifahi görüşmelerde kendileri ülkenin ekonomik koşullarını ve maliyetleri bahane etse de,  amaçları ticaret platformu  olarak tekel haline geldikleri süreçte daha fazla haksız ve mesnetsiz kazanç elde etmektir. Bu taleplerinin hiçbir ticari yada hukuki dayanağı olmayıp, sadece otomotiv sektöründe dükkan sahibi olanlardan ek maliyet adı altında zorunlu ve haksız  bir tahsilat amaçlanmaktadır. Yalnızca otomotiv sektöründeki dükkan kullanıcılarına dayatılmaya çalışan bu maliyet, bireysel olarak otomotiv ilanı giren kişilere yada başkaca sektörlerden talep edilmemektedir. Otomotiv satış alanında bu site tekel olduğundan yeni maliyet sistemini  kabul etmemizi, adeta aboneliğin olmazsa olmazı haline getirmiştir.

Bu fahiş ücretlendirmenin ve bizim kazancımıza ortaklık anlamına gelen bu talebin  kabulü mümkün değildir. İnternet platformunun talebi rekabet kurallarının açıkça çiğnenmesidir.  

1-) SAHİBİNDEN.COM(  Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz.ve Tic. A.Ş.) sadece bizim gibi oto alım satımı yapan dükkan sahiplerine haksız  uygulamayı dayatmaktadır.

2-) SAHİBİNDEN.COM(  Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz.ve Tic. A.Ş.) piyasadaki hakim durumunu kötüye kullanarak 4054 sayılı Kanunun 6.maddesini açıkça yok saymakta ve ihlal etmektedir.

3-) SAHİBİNDEN.COM(  Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz.ve Tic. A.Ş.) bu taleple fahiş ve haksız bir kazanç amaçlamaktadır.

4-) SAHİBİNDEN.COM(  Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz.ve Tic. A.Ş.) dışında hiçbir ticaret platformu sabit üyelik dışında girilen ilan başına böyle fahiş ve haksız bir bedel talep etmemektedir.

İzah olunan hususlar ve resen yapılacak araştırmalar ışığında SAHİBİNDEN.COM(  Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz.ve Tic. A.Ş.) isimli platform hakkında 4054 Sayılı kapsam kapsamında inceleme yapılarak haksız uygulamaya son verilmesi için gerekli tedbirlerin alınması ve şikayetimiz doğrultusunda en ağır şekilde müeyyidelere tabii tutulmasını talep etmekteyim.

AD SOYAD FİRMA İSMİ

BU ŞİKAYETİ

ŞAHSİ TC KİMLİK NO İLE GİRİŞ YAPILARAK E DEVLET SİSTEMİ ÜZERİNDEN CİMERE ŞİKAYET

  ŞAHSİ MAİLİNİZ ÜZERİNDEN REKABET KURUMUNUN İHBAR MAİLİ OLAN rek@rekabet.gov.tr ADRESLİ MAİLİNE MAİL OLARAK ATMANIZ

SÖZÜ EDİLEN FAHİŞ FİYATLARLA İLGİLİ ŞİKÂYETLER ALO 175 ARANARAK BİLDİRİLMESİ.

Ticaret Bakanlığı tarafından sunulan Haksız Fiyat Artışı Şikâyet Bildirimi (HFA-BİLDİRİMİ) uygulaması  ÜZERİNDEN AYNI  METNİN ŞİKAYET OLARAK BİLDİRİLMESİ

 

Hususu bilgilerinize sunulur.

Tavsiye Dİlekçe Örneği 

  • İSTANBUL MOTORLU ARAÇ SATICILARI DERNEĞİ
  • Adres:
  • İstoç Oto Tic. Merk. 3.Cadde E Plaza No: 7/13 Bağcılar / İSTANBUL
  • Tel: (+90) 850 340 25 55
  • E-posta: info@imas.org.tr

Yukarı çık.

ODAMIZ

Close